Trigger point

 

Trigger point

Pohyb, to je život. Některým z nás přináší radost, jiným méně. Správně by měl být pro každého bezbolestný. Jako děti jsme si přeci pořád hráli, chvíli jsme neposeděli, pohyb byl pro nás něčím přirozeným, snadným. I později, v období dospívání, jsme sportovali a tancovali, a když jsme si při tom někdy malinko ublížili, poranění se samo zahojilo během pár dní. 

Už se Vám stalo, ze jste se jeden nebo dva dny po neuvážené námaze probudili a hned jste věděli, že něco není v pořádku? Určitě ano. Například bolest v rameni, která Vám brání v pohodlném oblékání. 

Rentgen ale nic neprokázal a podle vašeho ortopeda jde pravděpodobně o tentitidu. Předepsal Vám léky, jenže bolest neustupuje ani po několika týdnech. Na kontrolní návštěvě u lékaře dostanete doporučení k fyzioterapeutovi, který Vám ukáže sérii protahovacích a posilovacích cvičení, popřípadě použije ultrazvuk. Možná se pak cítíte o něco lépe, ale bolest se pořád vrací. Rehabilitace pomalu končí, ale Vy přitom nepociťujete valnou změnu k lepšímu. Lékař stále tvrdí, že vyšetření neukazují na žádný výrazný problém - jinými slovy se s tímto stavem musíte naučit žít! Citíte, jak se ve Vás hromadí nespokojenost.

Říkáte se, co se to s Vaším tělem děje...

Odpověď je prostá. Žádný s odborníků, které jste navštívili, nezkontroloval stav vašich svalů. Teprve na konci minulého století si lidé začali uvědomovat, že svaly mohou obsahovat ztuhlá místa vyznačující se zvýšeným napětím. Tyto body bývají zdrojem bolesti, ochablosti, omezení pohybu a dalších potíží. Velice ošidná je skutečnost, že problémy způsobené těmito body se často neprojevují v místě postižení, nýbrž úplně jinde. 

 

Trigger body ( spoušťové body ) jsou malé tuhé uzlíky ve svalech, které mohou být na pohmat silně bolestivé nebo mohou při podráždění vyvolat svalový záškub ( local twitch response ) a bolest ve vzdálených oblastech těla ( přenesená bolest ).

 Další reakcí na podráždění je úhybná reakce, kdy pacient může až poskočit nebo ucuknout ( jump sign ).  Jsou způsobeny lokálním svalovým napětím drobných svalových vláken s biochemickými změnami v okolí.

Tyto změny potom vedou k tomu, že se body stávají centry bolesti a mohou ovlivnit celkovou kondici svalu, ve kterém se nacházejí ,  ale také svalů mnohdy i velmi vzdálených. Ve vzdálených svalech se mohou potom tvořit tzv. satelitní spoušťové body. Porucha se řetězí. Změny spojené s poruchou funkce svalu vedou k  rozvoji tzv. přenesených bolestí. Přenesené bolesti se mohou vyskytovat mnohdy i velice daleko od místa výskytu spoušťového bodu. Přenesené bolesti se vyskytují v charakteristických schématech a zónách. Z výskytu bolesti lze tak často vyvodit lokalizaci spoušťového bodu.

 Žádná lékařská odbornost se spoušťovým bodům systematicky nevěnuje a jejich význam je obecně málo znám.  A to i přesto, že svalovina představuje více jak 50% tělesné hmotnosti. Proto je také většina bolestí v pohybovém systému sváděna na degenerativní změny ( nárůstky ), které jsou většinou zcela neškodné nebo na výhřezy plotének ( které jsou často klinicky zcela němé ).

 

Délka masáže - max. 60 minut

Cena - 800,-

Tuto masáž můžete darovat prostřednictvím Dárkového poukazu.

Nové články


Aktuality


© Masáže Fialka | Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů

seo&grafika: SeoGraf | engine: SpeedWeb